Traseul 54 BR străbate o parte însemnată din ramura vestică a crestei Bucegiului într-o coborâre treptată de la Vârful Omu la Refugiul Strunga, apoi pe versantul stâng al Văii Coteanu până la Cabana Padina. Un traseu solicitant, cu peste 1000 m diferențe de nivel, în cca. 3-4 h de drumeție. Iarna, zăpezile mari pot pune probleme.
Un traseu fără surse de apă, potrivit celor cu experiență în orientare, traversând “o bucată’ spectaculoasă din sălbăticia şi frumuseţea acestor munţi. Pornim de la cota 2500 și ajungem în Valea Ialomiței la cota 1500, cu numeroase puncte de belvedere.
De la Cabana Vf. Omu ocolim prin vest Vârful Bucura Dumbravă, apoi trecem pe sub Vf. Găvanele, pe deasupra căldării superioare a Văii Cerbului (stânga) pe un parcurs comun cu traseele principale spre H. Peștera (traseul 2) și Cabana Babele (traseul 37). Continuăm la dreapta pe o potecă acoperită cu pietriş, trecând pe deasupra imensului bloc de calcare Mecetul Turcesc și căldarea superioară a Văii Obârşia Ialomiţei.
Curând ajungem în șaua estică a Culmii Doamnele (1,5 h de Omu) imediat la sud de Vf. Doamnele. De aici putem admira V. Gaura străjuită de M. Doamnele, Vârful Omu, Muntele Scara şi Gaura pe partea dreaptă. Continuăm pe spinarea acestui munte în urcuş uşor, apoi coborâm în serpentine până în Şaua Doamnele, unde întâlnim varianta PR (traseul 44).
De-aici ținem poteca spre Muntele Bătrâna, printre pâlcuri de jnepeni, trecând de Vârful Guţanu și Şaua Bătrâna (cu Refugiul Bătrâna) unde întâlnim varianta TR (traseul 28) - dinspre Poiana Guțanu. Coborâm pe partea estică a Vârfului Bătrâna (2181 m). dacă timpul este favorabil, putem urca pe Vf. Bătrâna, de unde unde orizonturile ni se deschid: - spre N, Muntele Gaura cu Vf. Lancia şi Podul Spintecătorilor; spre NNE platoul Vf. Scara şi Vf. Padina Crucii; spre NE, Vf. Omu, la dreapta Vf. Bucura (aparent mai înalt decât Vf. Omu) şi Găvanele; spre ENE, Culmea Doamnelor, în fundal Vf. Colţii Obârşiei şi Vf. Obârşia; spre S, creasta Strungile Mari și Colții Țapuluii; spre SSV, M. Leaota; spre V, masivul Iezer-Păpuşa, Pasul Rucăr - Bran, Piatra Craiului, Moieciu de Sus șa.
De aici coborâm în Şaua Ţapului, cu Colții Țapului în față, apoi în Şaua Strunga, pe Drumul Grănicerilor. În mijlocul trecătorii se află o bornă de ciment, iar pe flancul estic al crestei se mai văd urmele clădirii fostului pichet de grăniceri şi al vămii.
Din acest punct drumul coboară spre SE prin pajişti largi pe versantul stâng al Văii Coteanu, observând M. Tătaru în dreapta, iar în stânga coama Muntelui Colţii Padinei. În dreapta jos, se observă V. Coteanului şi peste aceasta, piciorul muntelui Coteanu desprins din Vf. Tătaru. Coborâm urmând stâlpii de marcaj, apoi drumul de TAF pe lângă Stâna Strunga, până la Cabana Padina (1509 m).
Comentarii
Traseul se face in 5 ore, nu 3 ore cum scrie aici!!!
Nu stiu cum va faceti calculele, insa pe indicatorul de la Vf Omu sunt mentionate 5 ore!!
Multumim pt. observatia legat de traseul 01MN54: Cabana Omu - Muntele Strungile - Cabana Padina
Timpul de parcurgere a traseului a fost gresit trecut pe site-ul MN. Acum am corectat, corect 4h30' dus si intors.