2:45 h
4.70 km
430 m
310 m
944 m
2:00 - 2:45 h
Durată
4.70 km
Lungime
430 m
Urcare
310 m
Coborâre
944 m
Varf
Profil altitudinal
triunghi galben
Braşov (centru) - Vf. Tâmpa - Valea Cetăţii (05MN34 )
Distribuie pe:
Dificultate: mediu
Distanță: 4.70 km
Durată: 2:45 h
Urcare: 430 m
Coborâre: 310 m
Vârf: 944 m

De la Bastionul Postăvarilor, urcăm până la aleea principală a parcului şi cotim la stânga. Urmăm serpentinele şi curba de nivel până la urcarea spre Tâmpa. Cotim la dreapta pe lângă banca lui Oskar Alesius şi urcăm pe treptele lui Gabony până la o platformă cu masă de lemn şi belvedere asupra Braşovului. Continuăm urcarea pe poteca amenajată cu balustrade metalice şi mese de lemn până în poiana Tâmpei şi apoi, pe culmea Tâmpei, până la stâlpul de transmisiuni şi restaurantul Belvedere. Trecem pe partea estică a acestuia şi continuăm pe drumul forestier şi pe potecă până pe Vârful Tâmpa. Continuăm coborârea spre sud, până în Şaua Tâmpei şi apoi la stânga, pe curbă de nivel, coborâm spre Valea Cetăţii.

Braşov (centru) - Treptele lui Gabony - Vf. Tâmpa - Şaua Tâmpa - Valea Cetăţii

Traseul 34 TG face legătura între Bastionul Postăvarilor (Brașov) și Vf. Tâmpa, pe Treptele lui Gabony, cu priveliști asupra orașului.  Un traseu relativ ușor, cu aprox. 400 m diferențe de nivel, în cca. 2 - 3 h de drumeție. Iarna, zăpezile mari pot pune probleme.

TG pornește de la Bastionul Postăvarilor (parcul „Tiberiu Brediceanu” din Brașov), alături de marcajul TR (traseul 35) - Drumul cu Serpentine spre Tâmpa, urcă până la primele scări de piatră, lasă TR în dreapta, apoi menține direcţia generală E până ajunge la un stâlp indicator. Câțiva paşi mai sus găsim o bancă de piatră (Banca lui Alesius) de unde începe Drumul Treptelor (cunoscut şi sub numele de Drumul Scărilor sau Treptele lui Gabony).

Treptele de beton construite de Gabony între 1930-1931 ne conduc urcă scurt (pantă 34,7%) până la o platformă unde găsim o masă de lemn, cu punct de belvedere asupra Brașovului. În timpul iernii acest sector este dificil de străbătut. Dincolo de oraş se deschide o frumoasă panoramă asupra Ţării Bârsei, mărginită de Munţii Perşani şi Baraolt.

De aici, depășim o a doua masă de lemn, apoi o bancă și ajungem în poiana Tâmpei, declarată rezervaţie floristică ocrotită prin lege. Expoziția și înclinarea pantei, caracterul stepic cu plante rare și relieful calcaros i-au conferit statutul de rezervație peisagistică de interes național. În marginea pajiștii se găsește un nou punct de belvedere spre Piatra Mare, Postăvaru (chiar Ciucaș) și spre Valea Cetăţii.

De pe culmea îngustă a Tâmpei savurăm priveliștea asupra oraşului Brașov, Ţara Bârsei şi o parte din munţii înconjurători (Perşani şi Baraolt). Urcuşul devine tot mai lin; depășim un stâlp antenă de transmisiuni și ajungem la stația de telecabină și restaurantul Belvedere. Continuăm pe un drum forestier și ajungem la Drumul Serpentinelor și la poteca nemarcată spre sigla Brașovului (pe dreapta). În mai puţin de 5 mini, ajungem în vf. Tâmpa (955 m), de unde poate fi admirat oraşul şi împrejurimile sale. Lângă borna topometrică a vârfului, găsim o parte din zidurile vechii cetăți Brassovia, un panou cu descrierea microrezervației Tâmpa și un panou cu descrierea vechii cetăți.

Coborârea spre Valea Cetății se face pe o poteca slab marcată pe la fostul zid de vest și capela cetății (panouri explicative), intrăm în drumul forestier ce vine de la restaurantul Belvedere și cotim la dreapta în serpentine până în șaua Tâmpei, unde întâlnim traseul Drumul Albastru (traseul 36). Din șa continuăm la stânga, pe curbă de nivel până ce întâlnim poteca TA (traseul 33) - pe care îl urmăm în coborâre spre valea Cetății (bufet și magazin).

Galerie

Statistici traseu

3
Vizualizări
163
Favorite
206
Parcurs
0
Recenzii
24 Aug 2020
Creat la
19 Mar 2026
Actualizat

MN05 - Harta de drumeţie a Munţilor POSTĂVARU, PIATRA MARE şi BAIULUI - ed. 2

Masivul Postăvaru face parte din Carpații de Curbură, alcătuind împreună cu Masivul Piatra Mare grupul de Munți ai Bârsei. Este localizat între depresiunea intracarpatică a Brașovului, deasupra căreia se înalță cu peste 1200 m și versantul nordic abrupt al Masivului Bucegi.

 

Fiind înconjurat de arii depresionare întinse, de văi adânci și …

20,00 LEI

Prognoză actualizată și condiții meteo

Rămâi informat despre condițiile meteo din zonele montane cu prognoza actualizată în timp real. Verifică temperatura, viteza vântului, precipitațiile și starea zăpezii cu ajutorul widgeturilor interactive. Planifică-ți drumeția, o sesiune de schi sau o escapadă la cabană, având toate detaliile esențiale pentru o călătorie în siguranță!

Brașov
Vineri

3 Aprilie 2026

7,0° / 10,0°
Click pentru detalii
Sâmbătă

4 Aprilie 2026

5,0° / 11,0°
Click pentru detalii
Duminică

5 Aprilie 2026

4,0° / 14,0°
Click pentru detalii
Luni

6 Aprilie 2026

6,0° / 15,0°
Click pentru detalii
Marți

7 Aprilie 2026

4,0° / 9,0°
Click pentru detalii
Sursă: Toursprung API (ICON-D2/EU • DWD)

Top trasee recomandate pentru aventuri de neuitat

Descoperă cele mai spectaculoase trasee montane, alese special pentru iubitorii de natură și aventură. Fiecare este atent recomandat pentru a-ți oferi o experiență unică și sigură, indiferent de nivelul tău de pregătire.

Articole esențiale pentru a te bucura de natură

Explorează articole bogate în sfaturi, echipamente recomandate și ghiduri de trasee. Fiecare text este creat pentru a-ți îmbunătăți experiența pe munte, indiferent de nivelul tău de pregătire.

<

Recenzii

-
din 0 voturi
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa o recenzie
5 stele
(0)
4 stele
(0)
3 stele
(0)
2 stele
(0)
1 stele
(0)
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta. Autentifică-te
User Avatar
Anuk
19 Mar 2026 14:35

solicitant și alunecos pe ploaie periculos

User Avatar
Anuk
19 Mar 2026 14:35

Urcuș pe trepte pieptiș și susținut ,un traseu cam lung și solicitant.Pe ploaie este periculos,aluneca foarte tare . Dar merita făcut ,un traseu de 1zi ,are priveliști minunate ,poți urca încet și cu multe pauze.Cea mai simpla coborâre : pe traseul serpentinelor .

User Avatar
Alexandreanu
19 Mar 2026 14:35

Mediu spre complicat. Trepte lui Gabone sunt solicitabte, lunecoase, nu p/u oricine. Aveți grijă să purtați ghete cu aderență bună.