Din Moieciu de Sus mergem pe Valea Bângăleasa și apoi pe Valea Grohotişului, la început pe drum forestier şi apoi pe potecă.
După circa două ore de la plecare trecem apa Grohotişului pe dreapta şi urcăm printr-o poiană lungă. În capătul de sus al poienii traversăm iarăşi firul slab al Grohotişului şi începem să urcăm pe Valea Seacă a Prăvalelor până la baza pajiştilor alpine. Urcăm o pantă înclinată până la cota 1700, facem dreapta până în Şaua Strunga (1909 m) sub care găsim refugiul Strunga.
Continuăm pe extrema versantului stâng al Văii Coteanu (sub Muntele Colţi), în coborâre, urmăm stâlpii de marcaj şi drumul de TAF ne scoate pe lângă stâna Strunga la Cabana Padina (1509 m).
Moieciu de Sus - Valea Prăvalele - Şaua Strunga - Cabana Padina
Traseul CR face legătura între Moieciu de Sus și Cabana Padina, trecând pe sub Strungile Mari, pe la Refugiul Strunga. Un traseu destul de solicitant, cu aprox.1500 m diferențe de nivel, în cca. 5-6 h de drumeție. Iarna, zăpezile mari pot pune probleme.
Moieciu de Sus, aflat un pic mai departe de obiectivele turistice ale zonei, se bucură de o liniște și un pitoresc greu de egalat. Aerul curat şi peisajele absolut încântătoare ale Bucegilor și Pietrei Craiului, îl fac o destinație în.sine, dar și un punct excelent de plecare înspre crestele înalte ale Bucegilor.
Un astfel de traseu pitoresc este și varianta CR, mai puțin solicitant decât varianta traseul TR spre Hotel Peștera, dar la fel de frumos. Odată ajuns pe Valea Grohotişului, după ce părăsești drumul auto (și apoi forestier), se deschide priveliștea spre abruptul vestic al Bucegilor cu Strungile Mari, Strungile Mici și Șaua Strunga (în formă de U), captivante.
Urcăm pe firul slab al V. Grohotișului, apoi pe Valea Seacă a Prăvalelor până la cota la baza pajiştilor alpine, apoi ajungem la cota 1700, unde întâlnim varianta traseului BR - dinspre Șimon, prin Poiana Guțanu. Cu o abatere de 5 min găsim singurul izvor din zonă (captat printr-o ţeavă de plastic - nu curge în perioade secetoase!), apoi urcăm rapid în Şaua Strunga (1909 m), cu refugiul Strunga, lângă care găsim indicatoarele spre Muntele Bucșa (traseul BR) și Vf. Bătrâna (traseul BR).
Continuăm în coborâre, urmând stâlpii de marcaj şi apoi drumul de TAF până la Cabana Padina (1509 m). Padina este un nod turistic important pentru traseele din zonă, un loc de odihnă și relaxare, unde poți ajunge cu orice mijloc de transport de la pas la rulotă.

Dificultate:
Distanță:
Durată:
Urcare:
Coborâre:
Vârf:
Nu există comentarii încă. Fii primul care comentează!